Як поєднати наш медичний потенціал з високими технологіями Ізраїлю
Головний лікар Київської міської клінічної лікарні № 4 – Мостепан Тетяна Володимирівна за сприяння Першого медичного центру Тель-Авіву налагодила партнерські стосунки з трьома медичними центрами Ізраїлю. Учасниками першого стажування стали завідуюча 1-го неврологічного відділення Влащук Алла Миколаївна та завідувач відділення відновлювальної ортопедії, кандидат медичних наук Барчина Юрій Михайлович.
З новітніми методиками та програмами реабілітації хворих з гострим порушенням мозкового кровообігу та важкими травмами хребта стажери знайомилися в Тель-Авівському медичному центрі Сураски, приватній клініці Асута та центрі реабілітації Левінштейна. Лікарі брали участь у групових та індивідуальних заняттях з пацієнтами, випробували новітнє комп’ютерне оснащення для лікування хворих з паралічами, познайомилися з методиками арт-терапії, лікувального садівництва та навчаннях щодо пристосування хворих до перебування вдома. Особливо уважно лікарі знайомилися з методиками для реабілітації хворих з мовними порушеннями після інсульту та після важких травм головного мозку.
Враховуючи досвід ізраїльських колег, у відділенні запроваджується інтегративний мультидисциплінарний підхід – це коли з одним пацієнтом працюють лікарі різних профілів: ортопед-травматолог, невропатолог, рефлексотерапевт, а також фахівець з фізичної реабілітації (з вищою освітою). За необхідності залучається також лікар-уролог та інші фахівці. Такий підхід дуже важливий для пацієнтів з порушенням роботи різних систем організму: нервової системи, опорно-рухового апарату, сечостатевої системи, адже серед спинальних пацієнтів бувають й паралізовані.
Медицина Ізраїлю – зразок для наслідування
«Оснащення в клініках Ізраїлю викликає велике захоплення! За останнім словом техніки оснащені всі палати – там є багатофункціональні ліжка, біля кожного з них – виведений на екран комп’ютера моніторинг всіх показників гемодинаміки, ну, і звісно, всі умови для комфортного перебування та якомога скорішого одужання пацієнта», – розповідає Юрій Барчина. – «Автоматизована система повністю контролює загальний стан пацієнта. В разі погіршення комп’ютер сигналізує медперсоналу. Всі палати, включаючи й денний стаціонар, оснащені таким сучасним обладнанням. Якщо виникають форс-мажорні обставини, це дозволяє здійснити реанімаційні заходи прямо в палаті, де все є – і моніторинг, і кисень підведений.
Відділення відновлювальної ортопедії КМКЛ-4 стало першопрохідцем в реабілітації спинальних хворих – воно було першим в Україні (створено в 2000 році). «Колектив має великий досвід і це дозволяє з оптимізмом дивитися у майбутнє», – впевнений завідуючий Ю.М.Барчина. До речі, про високу майстерність Юрія Барчини, Юрія Вендоліна, Олександра Швидкого, Каріни Маникіної, Коник Олени; фахівців з фізичної реабілітації- Правдивої Олени, Вершиніної Наталії, Гізбрехта Дениса, Сагайдак Юрія та багатьох інших працівників цього відділення полюбляють розповідати вдячні пацієнти, яких тут завжди зустрічають з посмішкою.
«Доцільно наголосити, що протягом останнього року новою адміністрацією багато зроблено для оснащення лікарні новою медичною технікою, і, зокрема, нашого відділення. Після довголітнього очікування операційна нарешті отримала мобільний С-арочний рентген-апарат з телевізійною системою, яка дозволяє здійснювати моніторинг операційного втручання прямо на місці. Наше відділення отримало сучасне реабілітаційне обладнання, зокрема, мотомеди, які дають можливість відновляти рухи в верхніх та нижніх кінцівках у паралізованих хворих, доріжку для ходи з можливостю зменшення ваги тіла та відновлення ходи; системи для витягу шийного та поперекового відділення хребта та інше»
Часто хворі віддають перевагу відділенню відновлювальної ортопедії, адже тут можуть пацієнта не лише прооперувати, але й відразу ж розпочати реабілітаційне лікування – фахівці фізичної реабілітації працюють з пацієнтом в залах лікувальної фізкультури (ЛФК), фізіотерапії і тд. У відділенні лікуються пацієнти з захворюваннями хребта, а також із супутніми патологіями суглобів, нижніх кінцівок – це хвороби, які нерозривно пов’язані з патологіями хребта. За необхідності, здійснюється хірургічне втручання. Саме такий принцип запроваджений у провідних ортопедичних клініках за кордоном.